Sunday , 18 November 2018 / یکشنبه , ۲۷ آبان ۱۳۹۷
آموزش طب سوزنی در چین

مواد موثره گیاهان , گلیکوزیدها Glycosides

گلیکوزید از سوخت و ساز ثانویه  گیاهان به دست می آیند و از دو قسمت تشکیل شده اند.یک قسمت آن مانند گلوکز محتوی قند و در اکثرموارد غیرفعال است و اثر مناسبی روی حلال بودن گلیکوزید و جذب آن و حتی انتقال آن از یک عضو به عضو دیگر دارد.اثر درمانی مربوط به قسمت دوم است که به آن اگلیکن (یا اگلوکن Aglycone(Aglucone) گفته می شود.

glycoside

بر حسب ترکیبات گلیکوزیدها را به چندین گروه تقسیم می کنند:

الف) تیوگلیکوزیدها (Thioglucosides) : حاوی گوگرد که به طور آلی به ان متصل و مثلا به وسیله ی خانواده ی کلم(brassicacees) مشخص می شوند.آن ها به همراه یک آنزیم،میروزیناز که اثرش تجزیه ی آن ها به گلوکز و ایزوتیوسیانات های سی نه وول ها(Senevols)(خردل،دانه های خردل سفید یا سیاه دانه ی گیاه لادن) است.

ب) گلیکوزیدهای مشتق از اسید سیانیدریک (Cyanhydrique) ، که از ترکیبات سیانیدریک متصل به یک قند تشکیل می شود. با تاثیرآنزیم آن ها تجزیه (اغلب در آب دهان انسان) و به اسید سیانیدریک آزاد که یک نوع سم است تبدیل می شود ( بادام های تلخ،گل آقطی سیاه و آلو و برگ های گیلاس).

ج) گلیکوزیدهای آنتراکینونیک (Anthra Quinoniques) در اکثر موارد پیگمان های شفافی هستند که به آسانی مورد اشتباه قرار می گیرند.آن ها شش تا هشت ساعت پس از جذب اثر ملین دارند (ساقه ی زیرزمینی روند).

د) کاردیوگلیکوزیدها (Cardio Glucosids) (گلیکوزیدهای دیژیتال) که موارد بسیار مهمی هستند و به مقدار کمی فعالیت قلب را تنظیم می کنند.بر حسب ساختمان شیمیایی آن ها را به کاردنولیها: گل انگشتانه،موگه و آدونیس و بوفادینول ها (Bufadienols) (ریشه ی هلبور) تقسیم می کنند.

ه) گلیکوزیدهای فنلیک (Phenoliques) که متعلق به گروه عناصری هستند که اثرات و در بیش تر موارد عطر خاصی نیز دارند. به همین دلیل برخی مواقع آن ها را در میان عناصر معطر طبقه بندی می کنند ( مشتقات سالیسیلیک Salicyliques موجود در پوست درخت بید،ریش بز و جوانه های صنوبر آربوتین و متیل آربوتین Arbutine, Methylarbutine موجود در بوسرول،مورد و خزه).

کتاب درمان اختلال جنسی با هیپنوتیزم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا