Sunday , 18 November 2018 / یکشنبه , ۲۷ آبان ۱۳۹۷
آموزش طب سوزنی در چین

گیاه کاسنی تقویت کننده کبد Cichorium intybus

کاسنی  :

سایر اسامی : کاسنی تلخ – کاسنی وحشی

نام علمی:Cichorium intybus

نام انگلیسی : Wild cichory

گیاهی است از راسته گل مینا Asterales , از خانواده گیاهان  Asteraceae یا نام قدیمی Compositae

نام عربی آن شکوریه یا سرس است.

شکل گیاه : کاسنی، یک گیاه دارویی پایا و علفی به ارتفاع ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی متر با گل‌های آبی یا ارغوانی است. ساقه کرک با موهای تقریبا زبر و برگها طوقه ای دارای بریدگی ها یا دانه های عمیق شاخه ای هستند. گلها به ندرت به رنگ صورتی یا سفید نیز وجود دارند . ریشه مخروطی یا دوکی و راست که در حالت خشک شده خاکستری مایل به سفید است .

cichory

محل رویش :کاسنی در اصل بومی جهان قدیم است و بعداً در قاره آمریکا نیز به‌صورت گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده است. منشا اصلی این گیاه اروپای مرکزی، مناطق غربی و مرکزی آسیا و شمال آفریقا است و پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران  مانند گیلان – مازندران – تهران – آذربایجان و مناطق کوهستانی خراسان و بسیاری مناطق دیگر به خصوص شهرستان اقلید ،دارد. به آب و هوای خنک، آفتابی یا کمی سایه نیاز دارد و گرمای شدید تابستان راتحمل نمی کند.

اندام دارویی گیاه : ریشه – بذر – برگ و ساقه و گل . که از لحاظ ارزش دارویی ابتدا ریشه بعد بذر و سپس برگ و ساقه و گل است

Cichorium_intybus_(1)

مواد موثره : اینولین ,مواد تلخ ,تانن,موسیلاژ,املاح مختلف,فلانوئید,گلیکوزیدهای کومارینی (سکورین یا شیکورین)

خواص درمانی : تقویت کبد - صفراآور- اشتها آور- ادرار آور – تب بر - تصفیه کننده خونملین و ضد یبوستشیرافزاکاهنده چربی خون – مفید برای امراض کبدی و درمان یرقان

اکثر گیاهان دارویی تلخ مزه برای تقویت کبد و گوارش مفید هستند و کاسنی یکی از گیاهانی است که به دلیل وجود گلیکوزیدهای تلخ یک تقویت کننده خوب کبد است .

هر گیاهی که ادارار آور – ملین – معرق – و تقویت کننده کبد باشد به نحوی تصفیه کننده خون نیز میباشد و کاسنی همه این موارد را دارد پس یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده خون نیز میباشد.

Cichorium_intybus_(2)

زمان برداشت : زمان جمع آوری این گیاه دارویی اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسنی به مدت یک ماه به‌ طول می‌انجامد.

روش استفاده : جوشانده

طرز تهیه : ۲ تا ۴ گرم ریشه در یک لیوان آب که قبل از غذا مصرف میشود . بهتر است بعد از جوشاندن نیم ساعت دم شود و روزانه ۳ فنجان مصرف گردد. بهتر است ریشه قبل از استفاده به صورت نیم کوبیده درآید.

عوارض جانبی : استفاده طولانی مدت باعث کاهش فشار خون میشود . بیماران دارای سنگ صفراوی قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند . در دوران بارداری منع مصرف دارد .

فراورده های موجود در بازار : قرص شیکوریدین

Chicoridin

پودر جنرال تونیک ( تقویت کننده عمومی بدن) – قرص آنتوم - قرص اتریفل – چای ملین (Laxative Tea)

e5b44fdd-4b16-4f28-9b25-7bc9a21cf5f4

امام رضا(ع) می ‌فرمایند: در کاسنی شفای هزار درد است، دردی در اندرون انسان نیست مگر آن که کاسنی آن را برطرف می ‌کند.

اگر حرارت و التهاب بدنتان زیاد شده است‌، اگر احساس رخوت و سستی می‌کنید‌ و اگر رنگ‌تان زردچوبه‌ای شده است‌، به یقین کبدتان نیاز به دوستی مهربان همچون عرق کاسنی دارد.کاسنی با تقویت کبد، رنگ پوست را روشن، بیماری‌های مزمن پوستی به خصوص اگزما را التیام، رسوبات ادراری و جوش‌های ناشی از گرمی غذاها را رفع کرده و بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است

 

کتاب درمان اختلال جنسی با هیپنوتیزم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا